Alergie se definuje jako nepřiměřená reakce organismu na cizorodé látky - tzv. alergeny. Rozlišujeme alergeny venkovní, z nichž mají na člověka vliv zejména pyly nejrůznějších druhů rostlin a alergeny domácí, jež se nacházejí v prostředí Vašeho bytu. V tomto prostředí se vyskytují nejen alergeny z plísní, rostlin, hmyzu, domácích zvířat, ale zejména z bytových druhů roztočů - pro člověka nebezpečných Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.
Pocítíte-li první příznaky alergie a po vyšetření lékařem se dozvíte, že trpíte alergií na "prach", je tím myšlena alergie právě na alergeny pocházející z roztočů, plísní a jiných domácích alergenů. Pro doplnění dodáváme, že látka vyvolávající alergii je obsažena ve výkalech roztočů, které jsou pokryty obalem bohatým na střevní enzymy. Do lidského organismu se alergeny dostávají poměrně jednoduše, vdechováním vzduchu spolu s mikroskopickými částečkami prachu, jež obsahuje tyto alergeny. Projevy alergie jsou u každého specifické, ale společnými znaky jsou začínající astma, rýma nebo ekzém. Příznaky alergie se obvykle projevují v průběhu celého roku, přičemž zhoršení nastává zpravidla na podzim a v zimě, když je vlhko. Výkaly roztočů, obsažené v bytovém prachu, mají velmi agresivní alergizující vlastnosti a často se také projevují chronickým zánětem dýchacích cest postihující často malé průdušky. Proto se tento alergen z velké části podílí právě na vzniku průduškového astmatu.
Roztoči jsou okem neviditelní členovci, příbuzní klíšťatům. V průměru dosahují velikosti cca 200 µm, dospělí jedinci mohou však dosahovat až velikosti kolem 500 µm. Je možné je pozorovat pouze pod mikroskopem, a to nejen z důvodu jejich velikosti, ale také proto, že jsou průsvitní.
Roztoči se v domácnostech živí hlavně odumřelými kožními šupinkami, kterých člověk vyprodukuje za týden průměrně 5g, což postačí k přežití zhruba desetitisícové kolonie roztočů. Jako potrava jim dále slouží také mikroskopické plísně, bakterie a kvasinky vyskytující se v tomto prostředí také. Životní cyklus roztočů trvá 2 až 4 měsíce a za tuto dobu jsou schopní vyprodukovat výkaly s 200x větší hmotností, než je jejich vlastní. Důležité jsou pro život roztočů také teplota, světlo a vlhkost. Optimální teplota pro život roztočů je mezi 22-26°C, málo světla a relativní vlhkost na úrovni 70 až 80 procent. Naopak teploty pod bodem mrazu a nad 55°C, přímé slunce a relativní vlhkost menší než 50 % je spolehlivě zahubí.
Téměř 90% alergenů z roztočů, vyskytujících se v naší domácnosti, pochází z lůžkovin a zejména z matrací. Jelikož lidské tělo při spánku vytváří téměř ideální teplotu a vlhkost, tak nevědomky poskytuje roztočům ideální podmínky pro jejich množení. Jediná matrace jich může obsahovat až několik milionů a postupem času dochází k jejich přenosu i do ostatních lůžkovin. Pro představu se uvádí, že jeden gram prachu z matrace může obsahovat až patnáct tisíc roztočů. Tento prach obsahuje především výkaly roztočů, které po uschnutí poletují vzduchem a poté se mísí s běžným prachem v domácnosti.
Podle některých informačních materiálů se roztoči vyskytují i v kobercích, což je vyvrácený mýtus sloužící pouze k dezinformaci spotřebitele. Německý zkušební ústav Aachen Forschungsinstitut e. V., který se na tuto problematiku specializuje, prokázal, že roztoči nemají v kobercích vhodné podmínky pro svůj život. Mohou se v něm však vyskytovat jejich vysušené výkaly, navázané na domácí prach, jež pochází z vašich lůžkovin.
Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje i skutečnost, že v kancelářských prostorách, vybavených koberci se roztoči primárně nevyskytují - dostanou se tam až sekundárně z postelí a pohovek. Z rozsáhlých měření v domácnostech vyplývá, že v místnostech bez koberců je průměrná naměřená hodnota množství prachu ve vzduchu o 20% vyšší než povolená hraniční hodnota, avšak v místnostech s koberci je tato hodnota o 52% nižší. Z toho lze usuzovat, že prach usedá do příze koberce, kde je vlákny koberce zadržován, nevíří se chůzí a větráním tolik jako u tvrdých podlahovin a tím se nedostává v takovém množství do dýchacího ústrojí člověka. Speciální koberce pozná spotřebitel tak, že nesou značku TÜV-Siegel: "Für Allergiker geeignet" (pro alergiky vyhovuje).
Podle odborníků se vše odvíjí od intenzity a četnosti větrání, cirkulace vzduchu, druhu vytápění a tepelné izolace bytů a domů. Stále se zvyšující účinnost izolačních materiálů ve stavebnictví spolu s dokonale těsnícími okny a dveřmi přinášejí na jedné straně vítané úspory energie, na straně druhé ale vytápění ústředním topením bez pozitivního odtahu vzduchu komínem a nedostatečné větrání podporují rozvoj roztočů, plísní a bakterií. V minulosti naši předkové nechávali v oknech vymrznout polštáře, přikrývky a ostatní lůžkoviny a tím účinně zabraňovali šíření alergenů. Moderní životní styl je však zcela jiný, což se projevuje i tím, že v místnostech trávíme 90 % našeho života a nepříznivé následky se poté projeví. V dnešní době snad není rodina, kde by alespoň jeden z jejich členů netrpěl alergií, atopickým ekzémem, chronickým astmatem nebo chronickou alergickou rýmou.
Alergeny z roztočů se vyskytují i v těch nejčistších domácnostech, jelikož jejich dokonalé odstranění a zamezení jejich výskytu je takřka nemožné. Existuje však několik poměrně snadných opatření, která mohou jejich množství v domácnosti výrazně snížit a působit proti vzniku alergie. Abyste zabránili vzniku alergie, je třeba se pravidelně zbavovat alergenů z roztočů, a proto byste měli dodržovat několik základních pravidel při úklidu a údržbě Vaší domácnosti:
Tyto postupy jsou nutností pro domácnosti, kde již alergik žije a velmi účinnou prevencí pro všechny ostatní domácnosti.
Roztoče lze také hubit za pomocí akaricidů používaných při tzv. mokrém čištění koberců a potahů. Tento postup roztoče zahubí, ale nezničí a i mrtvý roztoč je určitým druhem alergenu. Někteří z alergiků mohou trpět citlivostí na použité chemické přípravky, jež na ně mohou mít podobné účinky jako samotné alergeny.
Nejúčinnějším a nejspolehlivějším způsobem jak se zbavit roztočů v domácnosti je používání čistícího systému RAINBOW, který spolehlivě a rychle odstraní veškeré mechanické nečistoty včetně roztočů a alergenů. Při používání systému RAINBOW nedochází, na rozdíl od jiných vysavačů, k návratu jemného prachu zpátky do místnosti. Pravidelným a důkladným čištěním lůžkovin pomocí čistícího systému RAINBOW se zbavíte všech nečistot a špíny.
V dnešní době je výběr správného vysavače klíčový pro udržení čistoty a zdravého prostředí ve vašem domě. Mezi širokou škálu dostupných možností vynikají Rainbow vysavače. Zde je pět důvodů, proč byste měli zvážit tento typ vysavače...
Více zdeNákup čisticích systémů Rainbow prostřednictvím autorizovaných prodejců má řadu výhod, které jinak nezískáte. Dočtěte se více o výhodách autorizovaného prodeje a nevýhodách nákupu od neautorizovaných prodejců.
Více zdeEkologické nemusí být nákladné. Zjistili jsme, kolik ušetříte s bezsáčkovým vysáváním.
Více zde